نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 392556
 بازدید امروز : 37
 کل بازدید : 724020
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.2656
اخبار > امام خميني گوهر كم نظيرِتاريخ


  چاپ        ارسال به دوست

امام خميني گوهر كم نظيرِتاريخ

امام خميني گوهر كم نظيرِتاريخ

بنام خدا

امام خميني گوهر كم نظيرِتاريخ

سخن از امام خميني گفتن بسيار دشوار است چون گستردگي ابعاد وجوي ايشان  به اندازه‌اي است كه عمق آن به سادگي قابل دريافت نيست. رهبر فرزانه انقلاب اسلامي آيت الله خامنه‌اي مي‌گويد: "امام خميني يك حقيقت هميشه زنده است". هر توصيف كننده‌اي در برابر ويژگي‌هاي گوناگون امام خميني درمي‌ماند كه از كدام جايگاه و ويژگي آغاز كند . چون با صفات و خصوصيت‌هايي بر خورد مي‌كند كه جمع شدن آن در يك انسان سخت و ناهموار مي‌نمايد. فقيهي كه در قلّه بلند اجتهادِ پوياي اسلامي است، مدرّس تواناي فلسفه، محقق ژرف نگرِ عرفان نظري و عملي،  معلم بزرگ اخلاق اسلامي و عارف و زاهدِ بزرگي است كه در اوج عرفان، در ستيز با عارف نماها و دين‌فروشان وكج‌انديشان است؛ منادي ارتباط تنگاتنگ ميان دين و سياست و معادانديشي كه لحظه‌اي از غم معاش و زندگي روزمره مردم نمي‌آسايد وخواستار تحقّق عدالت در همين جهان است و در عين حال پدري است مهربان براي خانواده و يار وفاداري است براي همسرِگراميش. او درد آشناي همه محرومان و مستضعفان زمين و سياست‌مداري هوشمند و هوشيار است كه با همه اين اوصاف مرجع و پيشواي ديني و سيروسلوك الي الله هم مي‌باشد.

او در ابعاد مختلف سرآمد زمان خود و حتي زمان‌هاي ماقبل خود نيز مي باشد به گونه‌اي كه نظير آن را در تاريخ كم مي‌توان يافت. وي از جامعيّت و جايگاه بلندي برخوردار بوده كه توانسته است چون خورشيد در عصر ظلمت بدرخشد و مسلمانانِ مايوس و نااميد از مسلماني را حيات و زندگاني نوين ببخشد و همانند جد بزرگوارش امام حسين (ع)؛ دين اسلام را در عصر بي‌ديني وكم‌فروغ شدن جلوه‌هاي دينداري زنده كند و راه پر خطر انقلاب اسلامي را با درهم ريختن حكومت شاهنشاهي و با اعتماد بي‌نظير به مردم و تكيه مثال‌زدني به خداوند بپيمايد و با عوامل داخلي وخارجيِ بازدارنده با كمترين خشونت ممكن مبارزه كند.

تاثيرگذاري در تاريخ و تغيير صفحه‌هاي آن با تكيه بر آموزه‌هاي وحياني در عصر علم وتكنولوژي و در اختيارگرفتن رهبري تمامي قشرها، گروه‌ها، جريانات سياسيِ چپ و راست، فِرَق و مذاهب مختلف، اقوام و زبان‌ها وگويش‌هاي متنوعي كه در ايران وجود دارد و همچنين جبهه‌هاي معارض خارجي و داخلي، كار ساده‌اي نبوده است وكسي مي‌تواند سكّان‌دار اين كشتي در اقيانوسِ متلاطم باشد كه بهره زيادي از علم، عمل، پايداري، شجاعت و روشن‌بيني و هوشمندي داشته باشد كه به پاره‌اي از آن اشاره مي‌شود: 

1. علم واعتدال

تنوع حوزه‌هاي تدريس در حوزه علميه قم و نجف و استقبال بي‌نظير از كلاس‌هاي درس ايشان حكايت‌گرِ عمقِ دانش بالا و شخصيت استثنايي اين مرد بزرگ تاريخ مي‌باشد. دانش‌آموخته‌گان در حوزه درس ايشان جزو سرآمدان علوم اسلامي در عرصه‌هاي مختلف در روزگار ما مي‌باشند و اكنون صاحب كرسي‌هاي درس در مراكز بزرگ علمي حوزه و دانشگاه در داخل وخارج ايران هستند. تسلّط امام به اقسام و گونه‌هاي مختلف علوم اسلامي و الهيات و معارف عقلي، فقهي و عرفاني در حد و اندازه‌اي است كه در طول تاريخِ پربارِ فرهنگ وانديشه اسلامي همانند وي فراوان نبوده‌اند. وي علاوه بر مرجعيت ديني به عنوان يك فقيهِ جامع‌الشرايط، يكي از برجستگان عرصه فلسفه،كلام وعرفان اسلامي و از مرزبانان تواناي عقيده وعقلانيت ديني است و همواره به خاطر تسلط انديشه‌هاي افراطيِ خشك و خشونت طلب كه مي‌خواهند باورها و عادت‌هاي قومي و سليقه‌هاي شخصي خود را به نام اسلام ترويج كنند از يك سو و مسامحه‌كاران در دين كه مي‌خواهند اسلام را به جرياني كم خاصيت و محدود به امور اخروي و جزئي معرفي كنند از سوي ديگر، هشدار داده وتلاش نموده است انديشه اسلام اعتدالي را نهادينه كند. با بيش از نيم قرن تربيت شاگردان ممتاز و تاليف  بيش از 40 اثر علمي كه بخش عمده آنها در حال حاضر به عنوان كتاب درسي در حوزه و دانشگاه تدريس مي‌شود و نيز ارايه بيش از 1100 سخنراني رسمي و800  پيام كه همه آنها در مجموعه 22 جلدي صحيفه امام مدون گرديده است، خط اسلام اعتدالي را در طول تاريخ تثبيت كند.

 2.سلوك وعمل

دانش گسترده و عميق امام وانديشه اعتدال‌گراي ايشان با اخلاص در عمل و سير و سلوك اِلي الله همراه بوده است. وي همزمان با نوشتن كتاب"جهاد اكبر" و ديگر كتاب‌ها وسخنراني‌هاي اخلاقي وعرفاني، خود نمونه بارزي از آن چيزهايي بوده است كه به رشته تحرير درآورده است . سير وسلوك، مناجات و راز و نيازهاي شبانه، اشك‌هاي پنهان و پيدا در مصيبت اهل البيت (ع) و برنامه‌هاي روزانه تربيتي، اُنس زايدالوصف با دعاها و مناجات رسيده از سوي اولياي خداوند، ذكر دايمي و اُنس كم‌نظير با قرآن مجيد و تلاوت روزانه و همچنين انتخاب زندگاني بسيار ساده و محقّر و به دور از هرگونه تشريفات، شاهد گويايي براين ادّعا است.

3. باور و استواري

علاوه بر علم وعمل؛ پايداري و استواري در ايمان به خداوند، استواري در هدف، پايداري در راه انتخاب شده و ايمان و اعتقاد به مردم ايران؛ ويژگي‌هايي است كه امام را؛ امام و پيشوايِ حركت بزرگ جهاني كرد.

استاد شهيد مطهري (كه جزو شاگردان و نزديكان امام بود و وقتي به شهادت رسيد، امام خميني (ره) درباره ايشان فرمود: حاصل عمر من ازدست رفت.) چه زيبا امام خميني (ره) را توصيف مي‌كند. وي مي‌گويد: من که نزديك به دوازده سال در خدمت این مرد بزرگ تحصیل کرده‌ام، باز وقتی که در سفر اخیر به پاریس به ملاقات و زیارت ایشان رفتم، چیزهایی‏ از روحیه او درک کردم که نه فقط بر حیرت من، بلکه بر ایمانم نیز اضافه‏کرد. وقتی برگشتم، دوستانم پرسیدند چه دیدی؟ گفتم ايمان راسخ و محكم ايشان را نسبت به چهار چيز با تمام وجود مشاهده كردم:

اوّل: به هدفش ایمان دارد. دنیا اگرجمع بشود نمی‌تواند او را از هدفش منصرف کند؛

دوم: به راهی که انتخاب کرده است، ایمان دارد. امکان ندارد بتوان او را از این راه منصرف کرد. شبیه همان ایمانی که پیغمبر(ص) به هدفش و به راهش داشت؛

‏سوم: به مردمش ایمان دارد، در میان همه كساني که سراغ دارم هيچ كس مثل ایشان به‏ روحیه مردم ایران ایمان ندارد؛

چهارم: از همه  بالاتر يه خداي خودش ايمان راسخ دارد؛ همانند اصحاب كهف كه خداوند مي‌گويد: آنها برای خدا قیام کردند و خدا هم دل‌های آنها را محکم کرد.[كهف ؛ آیات 13 و 14]

وي ادامه مي‌دهد: او برای خدا  قیام کرد و خدای متعال هم قلبی قوی به او عنایت کرده است که اصلاً تزلزل و ترس در آن راه ندارد. این مرد، درست نمونه علی( ع) است. درباره علی گفته‌اند که در میدان ‏جنگ به روی دشمن لبخند می‌زند و در محراب عبادت از شدت زاری بی‌هوش‏می‌شود و ما نمونه او را در این مرد می بینیم. ( نقل آزاد از کتاب پیرامون انقلاب اسلامی، صفحات 21 تا 23)

 

4. شجاعت

علم و عمل و استواري با ويژگي ديگري در وجود امام موج مي‌زد وآن شجاعت و قدرت بروز عقيده وتلاش بي‌وقفه براي تحقق آن بود كه قلّه‌هاي سخت را پيمودني و راه‌هاي ناهموار را همواركرد. دريادلي حضرت امام (ره ) كه چون كوه در برابر حوادث ظاهر مي‌شد، برخواسته از جان و روح آرام ايشان و معرفت واعتماد كامل نسبت به خداوند بود و همين شجاعت و اقتدار بود كه جان خَمود و افسرده مردم ايران را بيدار و شاداب كرد و پرچم‌دارِ عدالت خواهي وآزادي طلبي بر اساس معنويت الهي در دنياي ماده‌پرست وآلوده به ظلم وستم وتحقير وتبعيض شد. 

5. روشن‌بيني و هوشمندي

افراد بزرگي در تاريخ بوده‌اند كه از علم و عمل و استواري و حتي شجاعت برخوردار بوده‌اند ولي نتوانسته‌اند در زمان خود درخششي داشته باشند؛ ولي آنچه امام خميني را ممتاز مي‌كند اين است كه ايشان علاوه بر همه آنچه گفته شد، زمان و شرايط مردم جهان و مردم ايران را به خوبي درك مي‌كرد و با توطئه‌هاي جهاني به خوبي آشنا بود. وي با قدرت علمي و عملي وشجاعت و استواري كه همراه با هوشمندي، روشن‌بيني وآينده‌نگري بود، توانست يك انقلاب بزرگ را رهبري كند و در كوتاه‌ترين زمان ممكن زيرساخت هاي يك دولت، ملّت وحكومت مقتدر را پديد آورد و با عوامل  بازدارنده و مزاحم داخلي وخارجي با كمترين آسيب و خشونت برخورد كند و نهادهايي را ايجاد كند كه بتواند انقلاب اسلامي را در بلندمدت حفظ كند و ارتقاء بخشد.(از بخش‌هايي از مقدمهِ كتاب آيين انقلاب اسلامي  استفاده شده است.) وي الگو و مدل جديدي در حكومت‌داري ودموكراسي به جهان معاصر ارايه داد كه دين و سياست  قابل جمع باشد و انقلابي را پايه‌گذاري كرد كه رهبر فرزانه انقلاب اسلامي  درباره آن گفت: "اين انقلاب بي نام خميني در هيچ جاي جهان شناخته شده نيست"

امام خميني  مانند  همه مصلحان و نخبگانِ بشري متعلّق به يك ملت، دين و مذهب خاص نمي‌باشد؛ او مردي بود كه جامعه انساني را حداقل يك گام به پيش برد و ميليون‌ها مسلماني را كه هويت خود را از دست داده و در نوميدي كامل نسبت  به ارزشمندي دين وآيين خود به سر مي‌بردند و در جستجوي ايدئولوژي‌هاي ديگر بودند، بيدار كرد و هويت آنان را بازسازي نمود؛ ولي افسوس و صدافسوس كه حريفان و رقباي بين‌المللي با تحميل شرايط سخت به ايران و تحميل جنگ هشت ساله و تحريم‌هاي پي‌درپي و سانسور خبري شديد اجازه ندادند تا مردم جهان نسبت به اين گوهرِكم نظيرِ تاريخ شناخت پيدا كنند و با اين چهره تابناك آشنا شوند، به همين دليل شايسته است كه فرصت‌ها را مغتم بشماريم و به سهم خود ابر ها را از جمال خورشيد كنار بزنيم و اين گوهر بي‌نظير تاريخ را بيشتر به مردم جهان بشناسانيم.

                                                                                                                    محمد جواد ابوالقاسمي

                                                                                                                     عشق آباد 5/3/1395

 

 


٠٩:١٢ - 1395/03/10    /    شماره : ٦٥٢٤٩٠    /    تعداد نمایش : ٤٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: